Pôžičky ako ste ich možno nepoznali

Rátanie peňazí v minciachV dnešnej dobe hypotekárnych úverov a prežívania z mesiaca na mesiac je veľmi dôležité vedieť s peniazmi hospodáriť. Niekedy však ani to nepomôže, hlavne ak sa povinné výdavky zvyšujú a platy ostávajú na rovnakej úrovni, alebo ešte horšie a znižujú sa. V našom článku vám priblížime vaše možnosti pôžičky, podľa toho, na čo ich potrebujete a možno aj ako rýchlo ich potrebujete získať. Podstatným je si ale uvedomiť, že nejde o nezištnú finančnú pomoc, ale o niečo, čo musíte vrátiť do vopred stanoveného termínu, aj s úrokmi. Bezúročne sú pôžičky ochotné poskytovať len nebankové spoločnosti, a to aj tak pri nízkych sumách s najnižšou dobou splatnosti. Všetko vám ale povieme postupne.

Má úroková sadzba výpovednú hodnotu?

Niektorí žiadatelia sa mylne domnievajú, že jediné, na čo sa majú pri vyhodnotení výhodnosti pôžičky sústrediť, je práve úroková sadzba. Nie je to však celkom tak, pretože toto je len jedno číslo. Pochopiteľne, je jedným z hlavných ukazovateľov, ale nie jediným. Úroky sa môžu niekedy líšiť aj v desiatkach percent, ale keď sa poinformujete o iných poplatkoch či podmienkach, môže vám z toho vyjsť niečo úplne iné. Ponuky pôžičiek s najnižším úrokom zrazu nemusí byť tá najlepšia. Čo si ešte teda všímať? Okrem úroku si všímajte aj jednotlivé poplatky za poskytnutie tejto návratnej finančnej pomoci, dobu fixácie, LTV, platenie rôznych posudkov atď.

Dôležitejším percentuálne vyjadreným číslom, ako úrok je RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov totiž zahŕňa všetky poplatky, ktoré po dobu jedného roka danej spoločnosti za vybrané pôžičky splatíte. A to vrátane úroku. Takže skôr ako na úrokovú sadzbu sa sústreďte práve na toto číslo, nakoľko vaše „preplatky“ vyjadrí presnejšie. Logicky z toho vyplýva, že toto číslo býva vyššie než úroková sadzba.

Doba splatnosti jednotlivých druhov pôžičiek

Podľa toho, o aký typ tohto finančného produktu požiadate, sa pohybuje aj doba jeho splatnosti. Vo všeobecnosti ale rozlišuje krátkodobé a dlhodobé pôžičky, pričom poskytovatelia prvého typu sú skôr nebankové spoločnosti a pri druhom type je väčšia dôvera v banky. Priblížme vám tieto jednotlivé typy.

Krátkodobé pôžičky ihneď

Prepočítavanie úrokov dlžníkaSú poskytované jedine nebankovými spoločnosťami, pokiaľ teda neberieme do úvahy rôzne kreditné karty od bankových spoločností. Do 10 minút, maximálne do 24 hodín vám môžu poskytnúť až do 350 eur. Pričom ak ste nový žiadateľ, jednotlivé spoločnosti môžu výšku sumy obmedziť na 100 eur. No ak sa im osvedčíte, ponúkanú sumu vám zvýšia. Počiatočnou nevýhodou ale môže byť to, že maximálne doba splatnosti krátkodobých pôžičiek získateľných aj za počkaním, je 30 dní. Niekedy ju je možné predĺžiť, no samozrejme za príplatok. Úroková sadzba je spomedzi ponúkaných finančných produktov najvyššia, dosahuje 30%. Veľkou výhodou je, že o ňu môžu žiadať aj nezamestnaní, ako napr. dôchodcovia, ženy na materskej, študenti, živnostníci, ZŤP atď. Ale aj tí, ktorí majú zápis v registri dlžníkov, alebo ktorí nechcú dokladovať svoj príjem.

Krátkodobé rýchle pôžičky

Ide o druhý typ finančnej návratnej pomoci, ktorá už poskytuje vyššie sumy, ale zároveň má aj náročnejšie kritériá. Získať ju bez registra alebo bez dokladovania príjmu pravdepodobne nepôjde. Ponúka sa vám až do 5 000 eur, ktoré môžete od podania žiadosti mať na účte už do 7 dní. Ich splatnosť býva aj niekoľko rokov, hlavne ak teda využívate bankovú možnosť. Úrokové sadzby bývajú od 15 do 30%, no odvíja sa to nielen od poskytovateľa, ale aj od sumy a doby splatnosti, akú si zvolíte.

Dlhodobé pôžičky / úvery, hypotéky

Ak potrebujete vyššie sumy, nebudete potrebovať len dokladovania príjmu a čistý register, ale aj dokladovanie účelu. Väčšinou tento produkt zahŕňa hypotekárne úvery, ktorého financie sú určené výhradne na bývanie. Oplatia sa hlavne cez banky, nakoľko ponúkajú najnižšie úroky. V súčasnosti sú niektoré tesne nad 0%. Takéto pôžičky vám vedia sprostredkovať aj viac ako 100 000 eur, pričom ich splatnosť býva maximálne 30 rokov. Na schválenie úveru sa čaká niekedy aj 14 dní, i keď zamestnanec banky by vám informatívne mal vedieť povedať, či máte na schválenie šancu alebo nie. Podstatné je ale počítať s tým, že bez založenia nehnuteľnosti ich nezískate.

Špeciálny typ produktu, ktorý vám vie ponúknuť do 30 000 eur a za zjednodušených podmienok aj banka, je bezúčelová pôžička. Jej platnosť býva do 8-9 rokov, schválená býva veľmi rýchlo a úrok sa pohybuje okolo 10%. Vďaka nej teda môžete získať aj vyššie sumy, ktoré môžete minúť na čokoľvek bez toho, aby ste dokladovali účel jej využitia. Nie je potrebné ani založenie nehnuteľnosti.

Výpočet výhodnosti pomocou úverovej kalkulačky

Finančné grafy v zelenej farbeAby ste nemuseli chodiť od banky k banke, prípadne si preskúmavať ich webové stránky, výhodnosť pôžičiek si viete vypočítať pomocou jediného nástroju, a tým je úverová kalkulačka. Urobí vám presné porovnanie ponúk podľa parametrov, aké potrebujete. Základnými údajmi budú výška požadovaného úveru, doba splatnosti, doba fixácie, ale aj hodnota založenej nehnuteľnosti. Po ich odoslaní vám vybehne tabuľka s vašimi presnými možnosťami pôžičiek. Obsahovať bude názov spoločnosti, úrok, dobu fixácie, LTV, mesačné splátky, celkovú splatenú sumu a celkovú preplatenú sumu. Priamo z tohto porovnania vám niektoré spoločnosti aj umožňujú o ich produkt požiadať. Celý výpočet funguje bezplatne.

Ako požiadať?

O pôžičky môžete požiadať viacerými spôsobmi, najobľúbenejšia je však online žiadosť či cez sms, no nevymizli ani osobné či telefonické žiadosti. Jednoznačne najpohodlnejšou a najrýchlejšou metódou z vyššie uvedených, je požiadanie cez internet, ktoré môžete uskutočniť hocikedy priamo z domu a žiadať môžete hocikoho. Nemusíte sa prispôsobovať otváracím hodinám, ba ani telefonickým agentom. Ak ste zistili o polnoci, že do 2-3 dní musíte zaplatiť faktúru, no výplata bude až o týždeň, v podaní žiadosti vám nič nebráni. Online pôžičky bývajú vyhodnotené veľmi rýchlo. Ak ale žiadate o vyššie sumy, hlavne v bankách, je možné, že spoločnosť bude požadovať aj osobné stretnutie.

Cieľom tohto článku bolo oboznámiť vás o vašich možnostiach. Veríme, že teraz už viete, o aké pôžičky a možno aj akým spôsobom môžete žiadať. Napriek tomu vám prajeme, aby ste boli vždy vo finančnom dostatku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *